autor: Marcela Ružková

Učitelia sú základným pilierom vzdelávacieho systému a ich kontinuálny profesijný rozvoj má zásadný vplyv na kvalitu vzdelávania budúcich generácií. Investícia do rozvoja učiteľov je v skutočnosti investíciou do budúcnosti celej spoločnosti. Kvalitní pedagógovia formujú pozitívne nielen vedomosti, ale aj hodnoty, postoje a schopnosti mladej generácie.

 

Požiadavka na rozvoj celého tímu učiteľského zboru prišla priamo od riaditeľa ZŠ Sama Cambela v Slovenskej Ľupči, PeadDr. René Kováčika, MBA.

ZŠ Sama Cambela sa vyznačuje inovatívnym prístupom k vzdelávaniu, ktorý stavia na moderných vyučovacích metódach. Škola vyniká aktívnym zapájaním žiakov do rôznych vzdelávacích projektov a kladie osobitný dôraz na inkluzívne vzdelávanie. Kvalifikovaný pedagogický zbor pozostáva z odborníkov, ktorí neustále rozvíjajú svoje kompetencie v záujme poskytovania kvalitného vzdelávania.

Na čo sme sa zamerali?

V rámci rozvojového programu sme sa zamerali na posilnenie vzájomnej spolupráce a vytvorenie prostredia pre priamu komunikáciu a konštruktívnu spätnú väzbu, kde každý člen tímu môže naplno využiť svoj potenciál a zároveň bude otvorený možnostiam ďalšieho rozvoja.
Rozvojový program sme situovali mimo školských lavíc, kde sa učitelia mohli uvoľniť, zabaviť a spoznať sa v inom prostredí a inak.

Čo všetko sme realizovali?

1  Vyplnenie dotazníka Lumina Spark – Prvým krokom bolo vyplnenie dotazníka. Z jeho výstupmi sme pracovali počas celého rozvojového programu

2. Zážitkové aktivity – workshop Lumina Spark a Lumina Team

Aktivity boli zamerané na:
• Sebapoznanie
• Pochopenie preferencií seba a ostatných
• Uvedomenie si hodnoty a prínosu vzájomných odlišností pri interakciách, riešeniach a rôznych situáciách

3. Využitie poznania v bežnom každodennom fungovaní

• Sebareflexia
• Vzájomná spätná väzba
• Zamyslenie sa nad reálnym využitím
• Akčné kroky a záväzok k svojmu rozvoju

 

Záver – dosiahnuté výsledky

V záverečnej časti workshopu zazneli úprimné slová ocenenia a prejav rešpektu. Ocenenie, ktoré získali od svojich kolegov im pomohlo uvedomiť si, že ich práca nie je samozrejmosťou a kolegovia vnímajú ich úsilie a snahu byť vo svojom poslaní čo najlepší.

Aj keď v úvode bolo pre učiteľov náročné vzdať sa role učiteľa a prebrať rolu žiaka, napokon sa vďaka aktivitám a otvorenej komunikácií uvoľnili a stretnutie si naplno užívali.

Tím pedagógov, tak spoznal, že je dôležité udržiavať otvorenú komunikáciu a pokračovať v budovaní kultúry spätnej väzby s prístupom nebrať veci osobne.

Dôležitým bolo aj zistenie, že rôznorodosť síce prináša pozitíva, zároveň vyžaduje značné úsilie a ochotu vnímať, chápať a akceptovať inakosť kolegov.
Na základe tohto workshopu sme si uvedomili, že aj napriek tomu, že s niekým spolupracujeme už dlhé roky a myslíme si, že ho už dobre poznáme, vždy je potrebné nájsť priestor na zamyslenie sa nad svojimi predpokladmi a pozrieť sa na situáciu z rôznych uhlov pohľadu, k čomu nám výrazne pomohol Lumina Spark portrét, ktorý odhalil mnohé skryté kvality účastníkov workshopu a ich priestor pre rozvoj.

 

 

Marcela Ružková

EMEA Business Partner at Lumina Learning Slovakia and Czech Republic
Kontakt: [email protected]


Kontaktujte nás

Zistite, ako vám môžeme pomôcť zlepšiť vaše podnikanie.